17 Kasım 2016 Perşembe

2016 Tüyap Kitap Fuarı

Geçen seneki fuar yazısını yazmamın üstünden 1 yıl geçmiş ben resmen şokk! (Bahsettiğim yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.)
Bu senede fuar kapılarını açar açmaz gittim, gezdim, inceledim vee sizler için yazıyorum :)
Yazıyı yazmak için anca fırsat bulmuş olsam da fuara 12 Kasım cumartesi yani açıldığı gün gittim. Fuar kapılarını saat 10:00'da açıyor. Sizlere de tavsiyem benim gibi sabah saatlerini tercih etmeniz.Fuar bu sene geçen seneye göre daha sakindi. Belki ben ilk gün ve erken saatte gittiğim içindir ama stantları rahatlıkla ve keyifle dolaşabildim. dönüş yolunda da geçen seneki gibi izdiham olmaması mutluluk vericiydi.


Bunlar fuardan aldıklarım. Normalde internetten aynı fiyata alabileceğim kitapları fuardan almayı tercih etmiyorum. Malum fuar alanı Beylikdüzü'nde olduğu için taşımaya değmiyor. O yüzden sizlere de tavsiyem gerçekten indirim oranları iyi olan kitapları fuardan almayı tercih etmeniz geri kalanları için online satış yapan siteler de yaklaşık aynı indirim oranlarını sunuyorlar.
Tabii ben kitabımı illa göreceğim kendim satın alacağım diyenlerdenseniz orasını bilemem.


Öncelikle Go Kitap'tan aldığım 'Benim Uzak Yıldızım' ve 'The 100' kitaplarından bahsedeyim. Go Kitap fuara özel tüm kitapları 12 TL'den satış yapıyor bu arada.  Biraz gençlik romanı tarzı oldu ikiside ama The 100 çok merak ettiğim bir kitap o yüzden yakın zamanda okunacaklar listemde. Fantastik ve bilim kurgu konulu kitaplara oldum olası bir sempatim olmuştur zaten.


Eve geldiğimde farkettim ki bu sene şiir kitaplarından gitmişim. Ahmet Telli'nin daha önce hiçbir kitabını okumamıştım ama bir arkadaşımın tavsiyesiyle denemek istedim.


Son zamanlarda Instagram'ın popüler yazarı Stefan Zweig'in Olağanüstü Bir Gece kitabını aldım hatta okumaya başladım. Instagram'da hep Satranç kitabını görsem de benim tercihim bu oldu.70 sayfalık incecik çıtır çerez bir kitap.Geçen sene fuarın en beğendim kısmı sahafların bulunduğu salon olmuştu ve adeta kendimi kaybedip bir sürü kitap almıştım o salonda. Bu sene benim beklentim çok yüksek olduğundan mıdır bilmem beklediğim kadar iyi değildi. Sahaf standı sayısı azalmış gibi geldi bana ve geçen seneki ruh yoktu. Bir tek Ömer Seyfettin'in öykülerinden oluşan bir kitap aldım.


Bunlarda fuardan aldığım kitap ayraçlarım. Konuşan ayraçlar çok hoşuma gitti. Mıknatıslı ayraçlara ise hiç dayanamıyorum. Fuardaki modellerin neredeyse hepsinden bende olduğu için değişik bir şeyler bulmakta zorlandım ve bu hippi amcayı aldım en sonunda.

Bu yılki fuarda böyle geçti. Gelecek yılki fuarda görüşmek üzere.

2 yorum:

  1. Ömer Seyfettin'in en sevdiğim hikayelerinden biri Gizli Mabed'dir. Keşke o da olsaymış kitapta. Eskiden bizim ilkokul kitabımızda da vardı bu hikaye ama şimdi kime sorsam bilmiyor.

    YanıtlaSil
  2. Yaa merak ettim şimdi ben de hatırlayamadım bir araştıracağım bu hikayeyi :)

    YanıtlaSil