17 Ekim 2017 Salı

Stefan Zweig ve Kitapları

Merhaba,
Stefan Zweig'e olan sevgimi her fırsatta söylüyorum bilen bilir. Her ay mutlaka onun kitaplarından en az birini de okuyorum. Bir Stefan Zweig yazısı yazmanın zamanı geldi diye düşündüm.
Bu uzun zamandır yazmak istediğim bir yazıydı ama yazarın kitaplarının büyük çoğunluğunu okumuş olmayı bekledim. Şimdiye kadar yazarın 11 tane kitabını okumuşum.
Okuduklarım şunlar:
-Satranç
-Korku
-Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
-Bir Kadının Yaşamından 24 Saat
-Olağanüstü Bir Gece
-Ay Işığı Sokağı
-Mürebbiye
-Bir Çöküşün Öyküsü
-Gömülü Şamdan
-Yakıcı Sır
-Amok Koşucusu1981 yılında Viyana'da doğan yazar yahudi asıllı olması nedeniyle dönemin nazi baskılarını yaşamış ve eserleri yakılan eserler arasında. Yazarın biyografi alanında çok başarılı kitapları bulunmakta. Bunlardan en ünlüsü benim de aldığım ama henüz okuma fırsatı bulamadığım Üç Büyük Usta kitabı.

Felsefe ve psikoloji alanında aldığı eğitimlerin etkisini kitaplarında görebiliyoruz.
Benim yazarla ilgili en sevdiğim özellik bu sanırım kitaplarında sadece melankoli değil bir psikolojik durum ve tespitler dizisi oluyor.Yazarın okuduğum ilk kitabı Olağanüstü Bir Gece idi. Ama yazarla yeni tanışacak birine hangi kitapla başlamasını önerirsin derseniz Amok Koşucusu derim. Hikaye kitapları içinde en sevdiğim Amok Koşucusu oldu. Her ne kadar Satranç kitabının kurgusunu ve heyecanlı temposunu sevsem de Amok Koşucusu ilk tercihim olur.Yazarın bir kaç kitabını okuduktan sonra tarzının genel olarak aynı olduğunu görüyorsunuz. Büyük sürprizler veya şaşırtmacalar yok. Özellikle Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Bir Kadının Yaşamından 24 Saat kitaplarını peş peşe okuyunca aynı kitabı okumuş gibi hissedebilirsiniz. Ama inanın okudukça okuyası geliyor insanın.Hikaye kitapları genellikle 70-80 sayfa kalınlığında hızlı okunan, taşıması kolay ve okuması keyifli kitaplar.
Son zamanlarda instagramın da etkisiyle yazar ve kitapları oldukça popüler durumda.Bir çok yayın evi yazarın kitaplarını bastı. Benim tercihim İş Bankası Kültür Yayınları'ndan yana oldu size de tavsiye ederim.


Yazarla ilgili en ilginç şeylerden biri eşiyle birlikte intihar ederek yaşamına son vermiş olması bence. Nazi baskısına ve sürekli kaçarak sürdürülen bir hayata dayanamayarak intihar etmişler.


Gömülü Şamdan kitabında da yahudiler için kutsal bir nesne olan şamdanın hikayesini kendi tarzında anlatıyor.

Eğer henüz okumadıysanız Stefan Zweig kitaplarına bir şans verin derim :)

6 yorum:

 1. bravo valla maşallah. bi deeee bizim ülkede bi zweig hayranlığı başladı son bikaç yılda yaaaa :)

  YanıtlaSil
 2. İnstagramın hayatımıza girmesiyle Stefan Zweig kitapları da hızla popüler olan şeyler arasında oldu. Yine de insanların okumaya başlaması sevindirici :)

  YanıtlaSil
 3. 'Bir kadının yaşamından yirmi dört saat' isimli kitabını okumudum Stefan Zweig'ın en son (bir hafta kadar önce) ve hem kısacık olması hem de basit ve etkileyici kurgusuyla hoşuma giden kitaplardan oldu. Şimdi böyle estetik fotoğraflarla birbirinden güzel kapaklar görünce diğer eserlerini de merak ettim.
  Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapların kısa, hafif ve kolay taşınabilir olmaları benim de en sevdiğim özelliklerinden. Diğer kitaplarını da tavsiye ederim. Beğenmenize çok sevindim. Güzel sözleriniz için de çok teşekkür ederim çok zarifsiniz :)

   Sil
 4. Instagram da takipteymişim fotoğraflardan tanıdım. Ama blogunu yeni keşfetmiş oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı şekilde instagramda takip ediyormuşum sizi ama blogunuzu yeni keşfettim ve çok mutlu oldum :)

   Sil