15 Kasım 2015 Pazar

2015 TÜYAP KİTAP FUARI      Beklenen gün geldi. İstanbul kitap fuarı Tüyap Fuar Merkezinde yapıldı. 2 hafta süren fuarın bugün son günüydü. Bende ancak dün ziyaret edebildim fuarı. Yani kendi çapımda yazdıklarımı gelecek sene için ipuçları ve öneriler olarak değerlendirebilirsiniz. Zaten fuar alanı o kadar kalabalık o kadar savaş alanı gibi ki kendimi açlık oyunları film setinde gibi hissettim. O yüzden gelecek sene gidecek olanlar için faydalı ipuçları vereceğime inanıyorum.

    İlk önerim mümkünse hafta içi bir gün sabah saatlerinde gitmeniz. Hafta sonu gitmek zorundaysanız da çok erken yola çıkmanızı öneririm. Yanii sabah uykusu yalan oldu.

       Tabii öncelikle yola çıkmadan önce eşinizden dostunuzdan bir helallik alın gidipte dönememek dönüpte bulamamak var sonuçta fuar Beylikdüzü'nde. Fuar alanı saat 10:00 'da ziyarete açılıyor. Ben tam 10:00 'da gittim ( tabii bunun için saat 8'de evden çıkmam gerekti) Ama o saatte bile oldukça kalabalıktı.       Yukarıdaki fotoğrafı saat 11:30 da çektim. Erken gelmenin önemine dikkat niteliğinde. Fuar alanında büyük yayınevleri genellikle Salon 3'te bulunuyorlar. Ben girdiğimde ilk bu salonu gezdim. kalabalık artmadan rahatça kitapları inceleyebildim, alacağım kitapları aldım.
       Bu arada yayınevleri genellikle %20-25 indirim uyguluyorlar bence bu çok düşük bir indirim oranı. Bu indirimi zaten internetten sipariş verdiğimde de yakalayabiliyorum. O yüzden size tavsiyem gerçekten iyi bir indirim oranı olduğunu düşünmediğiniz kitapları fuardan almayın dönüşte o kadar yoldan taşıma zorluğu yaşayabilirsiniz.


       Salon 3'ten bir arkadaşımın tavsiyesi ile Rick Riordan'ın "Yunan Tanrıları" kitabını aldım. Harry Potter'ın yazarı J.K. Rowling'i "Boş Koltuk" kitabını almaksa hiç aklımda yoktu aslında ama etiket fiyatı 32 TL olan kitabı 5 TL'ye görünce dayanamadım ve aldım.        Daha önce hiç Neil Gaiman kitabı okumadığımı itiraf etmem gerek. Ama kitaplarının çok güzel olduğunu duymuştum ve denemek istedim. Hiç Neil Gaiman okumamış birinin "Mezarlık Kitabı" ile başlamasının iyi olacağını söylediler bende denemek istedim.


       Fuara birlikte gittiğim arkadaşım tam bir Ahmet Şerif İzgören hayranı. Şansımıza o gün söyleşisi ve imza günü de vardı. Söyleşisine katıldık oldukça eğlenceli ve güzeldi bende bir kitabını aldım ve imzalattım. Size bir diğer tavsiyem fuarda alışveriş işini 10:00-12:00 arası tamamlayıp yazarların söyleşilerine katılmanız olacaktır. Hem çok keyifli ve faydalı zaman geçirmiş olursunuz hemde kalabalıklaşan fuar alanında savaş vermeniz gerekmez.


       Gelelim benim için fuarın en can alıcı yerine. Daha önceki kitapların hepsini bir yerlerden sipariş verebilir ya da kitapçılardan alabilirsiniz. Ama yukarıdaki fotoğraftaki kitapları bulmanız o kadar kolay olmuyor. O yüzden benim için fuarın en keyifli ve değerli yeri Salon 4'teki sahaflar stantlarıydı. Bir ara acaba yanlış zaman diliminde mi dünyaya geldim diye düşünürken buldum kendimi. 


       Yukarıdaki görseldekiler Halit Ziya ve Ömer Seyfettin'in biyografileri. İçlerinde küçük notlar ve çizimler olan bu biyografiler çok hoşuma gitti.

       
         Halit Ziya Uşaklıgil'in biyografisindeki bu notu görmek beni mutlu etti. Ben kitaplarımı hiç yıpratmadan okuyan biriyim ama böyle yaşanmışlık barındıran kitapları çok seviyorum.


       Bu Red Kit çizgi romanına da resmen ba-yıl-dım. 1988-1989 yılları civarında Milliyet Gazetesi'nin eki olarak verilmiş. 


            Fuarda en beğendiğim kısım sahaflar salonu ve söyleşiler oldu. Size de tavsiyem her yerde aynı fiyata bulabileceğiniz kitapları fuardan alıp yük etmektense normalde bulamayacağınız fuara anlam katan şeylerim peşinden gitmeniz.

               Fuarda kitabın yanı sıra kitap ayracı, bardak altlıkları, ya da kırtasiye ürünleri bulmakta mümkün. Bu Küçük Prens süresiz ajandasını da fuardan aldım. İçinde kitaptan alıntılar var ve süresiz olması çok hoşuma gitti.


          Ben fuar alanından 16:00'da ayrılırken üst geçit şu şekildeydi. Erken gidip erken dönmek en iyisi yani. Bu seneki fuar maceram bu şekildeydi. Gelecek sene görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder