14 Şubat 2016 Pazar

Gezdim Gördüm #1 : Bomonti Antikacılar Pazarı

Herkese Merhaba,
Geçenlerde internette Bomonti Antikacılar Pazarı hakkında bir yazı gördüm. 4 yıl Bomonti'de okumuş biri olarak dikkatimi çekti nerede acaba nasıl diye merak ettim ve bugün soluğu Bomonti'de aldım. Yeri tam olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Bomonti Kampüsünün alt sokağında. Kapalı pazar yeri olan normalde organik pazarın kurulduğu alanda. 


Şunu söyleyebilirim ki pazara bayıldımm!
Ben maalesef biraz geç kaldım pazara gitmek için hava kararmaya başlamıştı ve tezgahlar toplanıyordu. ama gezebildiğim kısmına bile bayıldım. Antika pazarı / bit pazarı gibi aslında pazar.


Bolca daktilo, plak çalar ve plak var. Uzun zamandır bir plakçalar ve daktilo edinmek istiyorum ve bunları görünce dibim düştü ama henüz birine sahip olamadım. en yakın zamanda bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.


Gaz lambaları, gazoz kapakları, mücevherler, fincanlar... Aklınıza gelebilecek her şey var pazarda. Hiçbir şey almasanız bile kulaklığınızı takıp gezmek bile insanın aklını başka yerlere başka zamanlara götürmeye yetecek bir atmosfer var.


Bolca kitapta bulunuyor pazarda. Sadece eski basımlar değil güncel baskılarda var. 2. el kitaplar daha uygun fiyatlı.


Bir tezgahta da bu nostaljik görünümlü kitap ayraçlarına rastladım. 
Daha çok gezebilmek ve fotoğraflayabilmek isterdim ama maalesef hava karardığı için tezgahlar toplandı. Bir başka pazar günü günün erken saatlerinde gidip karıştırmam lazım tezgahları. 


Pazardan sadece fotoğraftaki defteri aldım. Yapan kadın kaftanlardan kestiği kumaşlarla kapladığını söyledi. Kadife kaplı defter çok hoşuma gitti. Başka çeşitleri de vardı ama fotoğraf çekmeyi unutmuşum. Pazara bayıldım ve sizlere de gezmenizi tavsiye ediyorum.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder